Interreg Danube Cycle Plans
Danube Cycle Plans
Politika, plány a podpora
pre rozvoj cyklistiky
v dunajskom regióne
Charakteristika projektu
Aj keď popularita cyklistiky (cyklistickej dopravy a cykloturistiky) v poslednom období neustále rastie, podmienky na jej využitie sú na rôznych miestach dunajského regiónu značne odlišné – zatiaľ čo v niektorých krajinách je podiel cyklistov v rámci populácie vysoký, iné štáty si len začínajú uvedomovať, aká dôležitá je cyklistika pre dopravu, ľudské zdravie, životné prostredie a/alebo pre rozvoj ekonomiky. Na cyklistiku sa často hľadí ako na zástupnú tému, a to nielen v dopravnej politike, ale aj vo väčšine odborných vzdelávacích inštitúcií, ktoré budúcim inžinierom, projektantom a ďalším odborníkom práve v oblasti cyklistiky neposkytujú dostatočné vzdelanie. Rozvoju cyklistickej infraštruktúry predovšetkým na národnej a nadnárodnej úrovni chýba koordinované plánovanie, financovanie a implementácia.
V rámci projektu Danube Cycle Plans budú tieto problémy riešené prostredníctvom opatrení zameraných na posilnenie troch hlavných pilierov propagácie cyklistiky:
1. podporiť rozvoj cyklistických politík a stratégií na národnej a nadnárodnej úrovni s podporou národných plánov pre rozvoj cyklistiky vychádzajúcich zo spoločnej makroregionálnej Dunajskej cyklistickej stratégie pre dunajský región;
2. podporiť zabezpečenie primeranej cyklistickej infraštruktúry stanovením siete Dunajských cyklotrás, vypracovaním spoločných noriem a prípravou investičného plánu na zlepšenie kvality súčasných podmienok;
3. zvyšovať povedomie príslušných zainteresovaných strán o potrebách cyklistov a zvyšovať ich kapacitu na podporu cyklistiky v celom podunajskom regióne implementáciou systému mentoringu, inšpiračných podujatí a národných cyklistických konferencií.
Zainteresované subjekty budú mať na konci projektu lepšiu kapacitu a rámcové podmienky
na podporu rozvoja cyklistiky ako integrálnej súčasti dopravného systému, ktorý prispieva k dosiahnutiu cieľa – zlepšenie úrovne intermodality, ktorý pre dunajský región stanovila EÚ v rámci Dunajskej stratégie (EUSDR). Podpora cyklistiky je aj v súlade s cieľom stanoveným Dunajským nadnárodným programom (DTP), a to podporovať rozvoj ekologických a bezpečných dopravných systémov. Projekt je zakomponovaný do celoeurópskeho programu PEP (doprava, zdravie, životné prostredie), ktorého celoeurópsky plán podpory cyklistiky poskytne cenné vstupné údaje pre projekt a naopak, výstupy projektu budú spätne transferované celoeurópskemu programu.
Partneri projektu
- Rakúsko – Rakúska agentúra pre životné prostredie (Umweltbundesamt GmbH/Environment Agency Austria)
- Česká republika – Partnerství pro městskou mobilitu (Partnership for Urban Mobility)
- Maďarsko – KTI Inštitút pre dopravné vedy (KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft./KTI Institute for Transport Sciences Non Profit Ltd.)
- Slovensko – Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republic)
- Slovinsko – Ministerstvo infraštruktúry (Ministrstvo za infrastrukturo/Ministry of Infrastructure)
- Chorvátsko – Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture/Ministry of the Sea, Transport and Infrastructure)
- Rumunsko – Národný inštitút pre výskum a rozvoj turizmu (Institutul National de Cercetare – Dezvoltare in Turism/National Institute for Research and Development in Tourism)
- Bulharsko – Bulharská asociácia pre alternatívny turizmus (Българска асоциация за алтернативе н туризъм/Bulgarian Association for Alternative Tourism)
- Srbsko – Dunajské kompetenčné centrum (Danube Competence Center (DCC)
Projekt je iniciovaný a podporovaný Rakúskym federálnym ministerstvom pre klimatickú akciu.
Časové obdobie realizácie projektu: 1.7.2020 – 31.12.2022
Rozpočet: spolu 1 682 760,75 eur, z toho:
– príspevok ERDF 1 291 787,05 eur;
– príspevok IPA 138 559,56 eur.
Projekt Danube Cycle Plans je spolufinancovaný z fondov Európskej únie (ERDF – Európsky fond regionálneho rozvoja, IPA – Nástroj predvstupovej pomoci).
Program:
Danube Transnational Programme (Interreg), Výzva 3
Priorita:
Prepojenejší a energeticky zodpovedný Dunajský región (Better connected and energy responsible Danube region)
Špecifický cieľ:
Podporovať ekologické a bezpečné dopravné systémy a vyváženú dostupnosť mestských a vidieckych oblastí
Kontaktné osoby
Hlavní partner: Rakúska agentúra pre životné prostredie (Environment Agency Austria) | |
Agnes KURZWEIL | agnes.kurzweil@umweltbundesamt.at |
Koordinátor projektu: Verracon GmbH | |
Andreas FRIEDWAGNER | a.friedwagner@verracon.at |
Ministerstvo dopravy a výstavby SR | |
Peter Klučka, národný cyklokoordinátor | peter.klucka@mindop.sk |
Michal Hladký | michal.hladky@mindop.sk |
Viac informácií o projekte nájdete na odkaze http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danube-cycle-plans.